مقالات

ناپلئونی


N a p o l e o n i

این کیک در زمان برگزاری جشن صدمین سالگرد پیروزی روس‌ها بر ناپلئون در جنگ Patriotic War بین عموم مردم محبوبیت بسیار ویژه ای پیدا کرد.
در طی برگزاری این جشن در سال 1912 ، شیرینی مثلثی بنام bicorne فروخته می شد که شبیه کلاه‌هایی بود که در دهه 70 میلادی قرن نوزدهم بصورت یونیفرم نظامی افسران اروپایی و امریکایی استفاده می شد. لایه‌های زیاد این کیک، سمبل ارتش ناپلئون بناپارت بود که در جنگهای ناپلئونی به رهبری شخص ناپلئون هدایت می شد. خرده شیرینی‌های روی این کیک، سمبلی از برف در روسیه بود که روسها را در دفع حمله ناپلئون یاری کرد.

دانمارکی


Danish

در تاریخچه شیرینی دانمارکی آمده است که منشأ پیدایش این شیرینی به اعتصاب کارگران نانوایی در دانمارک به سال 1850 میلادی برمی‌گردد. این اعتصاب باعث شد صاحبان نانوایی‌ها کارگرهایی را از خارج از کشور استخدام کنند که در میان آن‌ها چند نانوای اتریشی نیز حضور داشتند. این نانواهای اتریشی با خود، راه و روش جدید در پخت‌وپز شیرینی و نان را هم آوردند. با استفاده از دستورالعمل‌های این افراد، شیرینی اتریشی Plundergebäck خیلی زود در دانمارک محبوب شد. پس از پایان یافتن منازعات کارگران و صاحبان نانواها، نه‌تنها پخت شیرینی‌های اتریشی در دانمارک فراموش نشد بلکه دانمارکی‌ها دستور تهیه این شیرینی را به میل و ذائقه خود تغییر دادند. به‌طور مثال تغییراتی در میزان روغن و تخم‌مرغ آن ایجاد کردند. نتیجه این تغییرات پخت آن چیزی شد که ما در حال حاضر به‌عنوان شیرینی دانمارکی می‌شناسیم.